Porada
Czy rodzic przebywający na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym może zatrudnić nianię na postawie umowy uaktywniającej
Od 1 września 2013 r. nie ma możliwości budżetowego finansowania składek za nianię, jeżeli zatrudniający ją rodzic podlega ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Najkorzystniejszą formą zatrudniania niani nadal jest umowa uaktywniająca. Po spełnieniu ustawowych warunków umożliwia sfinansowanie za nianię z budżetu państwa całości lub części składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
SŁOWNICZEK
Niania - osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, zwanej "umową uaktywniającą" (art. 50 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3).
Dopełniając obowiązków zgłoszeniowych i rozliczeniowych wobec ZUS rodzic zatrudniający nianię zapewnia jej dostęp do ubezpieczeń społecznych, a składki na te ubezpieczenia w części, a często nawet w całości, są pokrywane ze środków budżetu państwa.
Niania sprawuje opiekę na dzieckiem (lub dziećmi) od ukończenia przez nie 20 tygodni życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko (dzieci) ukończyło 3 lata. Wyjątkowo niania może opiekować się dzieckiem mającym więcej niż 3 lata, ale najwyżej do czasu ukończenia przez nie 4 lat i tylko w sytuacji, gdy objęcie go wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione. Nianią nie może być jeden z rodziców (także w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko) oraz osoba niepełnoletnia. Nie ma natomiast przeszkód, aby umowę uaktywniającą zawrzeć z krewnym/krewną (np. babką dziecka).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right