Porada
Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych - najczęstsze problemy z praktyki
Prawidłowe ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego i jego udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy, gdyż nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Na pracowniku spoczywa obowiązek dostarczenia pracodawcy dokumentów (np. świadectw pracy, świadectw ukończenia szkoły, studiów) potwierdzających jego prawo do urlopu w określonym wymiarze. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, okresy nauki, a także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów, np. okresy pracy w gospodarstwie rolnym.
Okresy zatrudnienia są wliczane bez względu na przerwy w zatrudnieniu czy sposób rozwiązania stosunku pracy. Nie ma znaczenia, czy rozwiązanie stosunku pracy z poprzednim pracodawcą nastąpiło za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, za porozumieniem stron czy z upływem czasu, na jaki była zawarta umowa. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku stosunkach pracy jednocześnie, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy również doliczyć okres niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem kolejnego stosunku pracy (art. 1541 § 2 Kodeksu pracy).
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika podejmującego pierwszą pracę
Pracownik, który po raz pierwszy podejmuje pracę, nabywa prawo do urlopu w roku kalendarzowym z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Należy pamiętać, aby nie utożsamiać miesiąca pracy z miesiącem kalendarzowym. W przypadku pierwszej pracy wyjątkiem od zasady jest to, że nie zaokrąglamy niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right