Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-04-28

Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego ma ojciec dziecka

Zasiłek macierzyński przysługuje, co do zasady, kobiecie z tytułu urodzenia dziecka lub przyjęcia go na wychowanie w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. W sytuacji jednak, gdy np. urlop macierzyński przyjmie ojciec dziecka, nabywa on prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego (art. 29 ust. 5 i ust. 5a ustawy zasiłkowej). Miesięczny zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% ustalonej podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz e-Poradnik "Urlopy i uprawnienia rodzicielskie" dostępny na www.inforfk.pl

Rezygnacja z pobierania zasiłku przez matkę

Matka dziecka może zrezygnować z pobierania zasiłku macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wypłaty. Wtedy z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka. Warunkiem jest jednak, aby ubezpieczona matka dziecka zrezygnowała z pobierania zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres. Niewykorzystany okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego (przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną) przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00