Jakie są konsekwencje wyroku TK, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy zmuszające emerytów do zwalniania się z pracy
Pracownicy, którzy, aby uzyskać emeryturę, zwolnili się z pracy, a następnie nie mogli podjąć pracy lub podjęli ją na gorszych warunkach, mogą starać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Taka jest najważniejsza konsekwencja wyroku TK z 13 listopada 2012 r. (sygn. K 2/12), który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy zmuszające pracowników do rozwiązania umowy o pracę w celu uzyskania emerytury.
Nowelizacja ustawy o finansach publicznych (ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. Nr 257, poz. 1726 ze zm.) wprowadziła m.in. zmiany w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W wyniku tej zmiany ponownie wprowadzono regulację, zgodnie z którą, aby uzyskać prawo do emerytury, należało rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy (art. 103a ustawy emerytalnej). Emeryci kontynuujący zatrudnienie musieli liczyć się z zawieszeniem prawa do emerytury.