Artykuł
Jak prawidłowo wypełniać nowe druki Wn-D i INF-D-P składane do PFRON
Od 8 marca 2011 r. obowiązują nowe wzory informacji INF-D-P oraz wniosku Wn-D, na których pracodawcy wnioskują do PFRON o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Zmiana wzorów jest następstwem zmian przepisów dotyczących m.in. zasad dofinansowania kosztów pracy i wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Rozporządzenie, które wprowadza nowe wzory druków INF-D-P oraz Wn-D, obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. Jednak pracodawcy muszą stosować nowe wzory druków dopiero przy składaniu w kwietniu 2011 r. dokumentów dotyczących dofinansowania należnego za marzec 2011 r.
Pracodawcy mogli składać ww. dokumenty na nowych drukach w odniesieniu do dofinansowania należnego za okresy od 1 stycznia 2011 r. Jednak do 20 marca 2011 r. mieli prawo stosować dotychczasowe wzory w odniesieniu do dofinansowania należnego za okresy do lutego 2011 r. włącznie (nowe wnioski i ich korekty). Oznacza to, że po raz ostatni mogli użyć starych druków wysyłając do PFRON dokumenty Wn-D i INF-D-P za luty br. w terminie do 21 marca 2011 r. (20 marca 2011 r. przypadał w niedzielę).
Druki Wn-D i INF-D-P składają w PFRON pracodawcy, którzy są uprawnieni do dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 26a ustawy o rehabilitacji. Pracodawcy muszą składać dokumenty dotyczące dofinansowania wynagrodzeń za dany miesiąc w terminie do 20. dnia następnego miesiąca.
Informacja INF-D-P to miesięczna informacja o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych. Natomiast Wn-D to wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania.
O takie dofinansowanie mogą się ubiegać pracodawcy:
● prowadzący zakłady pracy chronionej,
● zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%,
-
keyboard_arrow_right