Artykuł
W jaki sposób od stycznia 2011 r. liczyć składkę zdrowotną na ubezpieczenie pracowników oddelegowanych za granicę
Od 1 stycznia 2011 r. nie można obniżać do 0 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika oddelegowanego z Polski do pracy za granicę i podlegającego ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, jeśli w Polsce nie jest pobierana od jego przychodów zaliczka na podatek. Nie ma znaczenia państwo, w którym pracownik wykonuje czasowo pracę.
Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku pracowników, za których w Polsce nie była pobierana zaliczka na podatek, składkę na ubezpieczenie zdrowotne należało obniżyć do 0 zł. Od 1 stycznia 2011 r. brak opłacania zaliczki w Polsce nie powoduje automatycznie zwolnienia z obowiązku pobierania składki zdrowotnej przez pracodawcę.
Obecnie również rodzaj umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę nie ma wpływu na zasady określania wysokości składki zdrowotnej pobieranej przez pracodawcę z dochodu pracownika oddelegowanego do pracy za granicą. W każdym przypadku - zarówno gdy umowa przewiduje metodę wyłączenia z progresją, jak i proporcjonalnego odliczenia - pracodawca musi pobrać z dochodu pracownika składkę zdrowotną, jeśli pracownik podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right