Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-11-07

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom

Rozliczenie składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może stwarzać problemy, gdy zmieniają się ubezpieczenia, którym podlega ta osoba. Jest tak wówczas, gdy zleceniobiorca w niektórych okresach podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a w innych - tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także wtedy, gdy przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub gdy ustaje jego ubezpieczenie chorobowe.

Zwykle w umowie zlecenia określana jest wysokość wynagrodzenia przysługującego zleceniobiorcy - kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. W takim przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki w danym miesiącu został wypłacony lub postawiony do dyspozycji zleceniobiorcy (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej). Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób wyłączone są jednak:

● zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego lub chorobowego - jeśli zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,

● niektóre przychody wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (począwszy od 1 sierpnia 2010 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00