Jakie korzyści ma pracodawca, który przyjmie bezrobotnego na staż finansowany przez urząd pracy
Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego, ma możliwość obniżenia kosztów pracy. Takie osoby mogą bowiem zostać przyjęte przez pracodawców na staż finansowany przez powiatowy urząd pracy.
Staż jest formą świadczenia pracy przez bezrobotnego, bez zawierania przez niego umowy z podmiotem, na rzecz którego pracę tę wykonuje. Pozwala on z jednej strony zaistnieć osobom bezrobotnym na rynku pracy, nabyć nowe umiejętności. Z drugiej strony dla pracodawcy jest to okazja do sprawdzenia przydatności danej osoby do dalszego zatrudnienia, bez zawierania umowy o pracę. Przyjęcie stażysty z urzędu pracy jest również dla pracodawcy sposobem na znaczne zmniejszenie kosztów pracy. Zatrudnienie stażysty jest bowiem finansowane przez urząd pracy, a nie ze środków pracodawcy.
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w tej umowie. Przy ustalaniu programu stażu powinny być uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Program powinien określać:
● nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy,
● zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego,
● rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
● sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
● opiekuna osoby objętej programem stażu.
WAŻNE!
Stażysta skierowany do pracy przez urząd pracy zawiera umowę o staż ze starostą, a nie z pracodawcą.
O możliwości uzyskania stażysty finansowanego ze środków publicznych należy dowiadywać się we właściwym terytorialnie dla pracodawcy powiatowym urzędzie pracy.
Kto i gdzie może odbywać staż
Możliwość skierowania na staż z urzędu pracy dotyczy ściśle określonych grup osób. Poniższa tabela przedstawia, jakie osoby mogą odbyć staż i przez maksymalnie jaki okres.