Artykuł
Jak ustalać okresy rozliczeniowe
Okres rozliczeniowy to przedział czasu, na który pracodawca powinien planować pracownikom czas pracy i w którym powinien być rozliczany czas pracy. Maksymalne długości okresów rozliczeniowych są uzależnione od stosowanego w zakładzie pracy systemu czasu pracy oraz od ewentualnych dodatkowych okoliczności pozwalających na wydłużenie okresu rozliczeniowego ponad standardowy. Podejmując decyzję o wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca powinien jednak zastanowić się nad konsekwencjami takiej decyzji - ma ona bowiem nie tylko zalety.
Okresy rozliczeniowe, tak jak systemy oraz rozkłady czasu pracy, są wprowadzane w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy lub, jeśli pracodawca nie jest związany układem zbiorowym oraz nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy - w obwieszczeniach (art. 150 Kodeksu pracy). Nie wystarczy zatem, że pracodawca określi długość okresu rozliczeniowego w umowie o pracę pracownika - jak to się często zdarza w praktyce. Zapis ustalający taki okres powinien znaleźć się w jednym z powyższych aktów wewnątrzzakładowych niezależnie od tego, czy pracodawca wprowadził go również w postanowieniach umów o pracę poszczególnych pracowników, czy nie.
Długość okresu rozliczeniowego
Pracodawca może wybrać długość obowiązującego u niego okresu rozliczeniowego. Nie ma jednak nieograniczonej dowolności w tym zakresie. Przepisy każdorazowo wskazują maksymalną długość okresu rozliczeniowego, uzależniając ją przede wszystkim od stosowanego u danego pracodawcy, w stosunku do określonej grupy pracowników, systemu czasu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right