Od 1 września 2009 r. obowiązują nowe zasady naliczania składek w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Od 1 września 2009 r. zmienią się zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za te osoby pracodawca będzie naliczał od kwoty zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, nawet jeżeli osoba ta będzie miała inny tytuł do ubezpieczeń niż ten, z którego nabyła prawo do tego zasiłku. Natomiast nie ulegają zmianie zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby przebywające na urlopie wychowawczym.
Od 1 września br. zmieniły się również zasady umorzenia zadłużenia wobec ZUS osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo przebywania na urlopie wychowawczym prowadziły pozarolniczą działalność lub współpracowały z osobą prowadzącą taką działalność, za które nie zostały uregulowane należne z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne.
Jakim ubezpieczeniom podlegają osoby w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko wówczas, gdy:
● nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz
● nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 9 ust. 6 ustawy systemowej).