Korekta odpisu na zfśs za 2007 r.
Z końcem roku pracodawcy, u których był utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia odpisu podstawowego za 2007 r. Prawidłowość dokonania odpisu na zfśs ma wpływ na możliwość uznania wydatków na ten cel za koszt uzyskania przychodów firmy w rozumieniu przepisów podatkowych. Zatem prawidłowe naliczenie odpisu jest warunkiem niezbędnym do uznania dokonywanych z tego tytułu wpłat na rachunek bankowy funduszu za tzw. koszt uzasadniony.
Głównym źródłem tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) jest coroczny odpis podstawowy naliczany w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, ustalanej na podstawie rozporządzenia z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 168 ze zm.). Naliczony na początku roku odpis należy skorygować pod koniec roku do faktycznego przeciętnego zatrudnienia u pracodawcy. Coroczna korekta odpisu podstawowego na zfśs polega na porównaniu przyjętego do naliczenia odpisu na początku roku planowanego, średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty, z faktycznym, ustalonym w końcu roku.
Ustalanie przeciętnego zatrudnienia
Etap I. Planowanie przeciętnego zatrudnienia
Przepisy zobowiązują pracodawcę do zaplanowania, ile osób w przeliczeniu na pełne etaty będzie przeciętnie miesięcznie zatrudniać w danym roku. Są to dane szacunkowe, gdyż w tym terminie nie jest jeszcze na ogół w stanie dokładnie określić faktycznego zatrudnienia w całym roku. Jeśli jednak na początku roku pracodawca jest w stanie przewidzieć, że w jego firmie nastąpią zmiany w stanie zatrudnienia (zatrudnienie nowych pracowników lub redukcja w stanie zatrudnienia), to ustalając przeciętną liczbę zatrudnionych na dany rok powinien te dodatkowe okoliczności uwzględnić. Przy spadku zatrudnienia może się bowiem okazać, że na początku roku naliczono więcej środków, niż wynikałoby to z nieuwzględnionych zmian w stanie zatrudnienia. Pracodawca może mieć wówczas kłopoty z obowiązkową korektą środków zfśs w końcu roku, jeżeli np. środki te wydał na świadczenia dla pracowników w trakcie roku kalendarzowego.