comment
Porada
Data publikacji: 2006-09-07
Jakie są uprawnienia osoby występującej o świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego przysługującym osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie, w przypadku niezdolności do pracy przedłużającej się ponad okres przysługującego zasiłku chorobowego.
Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane, jeżeli osoba chora po wykorzystaniu 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą - 270 dni, nie może wrócić do pracy, ale stan zdrowia uprawnionego wskazuje, że dalsze leczenie lub przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej rokują odzyskanie zdolności do pracy. O stanie zdrowia uzasadniającym potrzebę przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS.
Pod koniec września br. minie 182 dni zwolnienia lekarskiego naszego pracownika. Lekarz, który opiekuje się pracownikiem, powiedział, że będzie konieczne dalsze leczenie. Pracownik jest zatrudniony u nas na 3/4 etatu, ma równocześnie prawo do emerytury. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że pracownik jest nadal niezdolny do pracy, to czy będzie miał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do emerytury. Dlatego pracownik nie będzie miał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po upływie 182-dniowego okresu zasiłkowego. Jeżeli pracownik wystąpi z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne, to ZUS wyda decyzję, w której odmówi pracownikowi prawa do świadczenia rehabilitacyjnego oraz poinformuje go o możliwości ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Decyzję otrzyma pracownik i Państwo, czyli zakład pracy. Okres nieobecności w pracy z tego powodu należy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do świadczeń.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka