comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Jak ZUS rozlicza przychód przy świadczeniu lub zasiłku przedemerytalnym
Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, które w okresie od 1 marca 2005 r. do 28 lutego 2006 r. wykonywały działalność zarobkową, muszą do końca maja br. zawiadomić ZUS o wysokości osiągniętych w tym czasie przychodów. W tym samym terminie pracodawcy i zleceniodawcy zatrudniający osoby uprawnione do takich świadczeń mają obowiązek wystawić odpowiednie zaświadczenie o osiągniętych przez nie przychodach i przekazać je pracownikowi lub przesłać do właściwej placówki ZUS.
Mimo że w większości przypadków warunkiem uzyskania świadczenia (zasiłku) przedemerytalnego jest rozwiązanie stosunku pracy, przepisy nie zawierają zakazu ponownego jego nawiązania ani podjęcia innej działalności zarobkowej. Zasady zawieszenia i zmniejszania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych są jednak bardziej rygorystyczne niż te, które zostały określone dla emerytur i rent. Przede wszystkim ustawodawca określił na niższym poziomie progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia lub zasiłku.
Jedna z moich pracownic jest uprawniona do świadczenia przedemerytalnego, a druga do zasiłku przedemerytalnego. Jakiś czas temu wystawiałem im zaświadczenia do ZUS o miesięcznej wysokości przychodów, jakie pracownice osiągają w stałej wysokości. Czy mimo to do końca maja muszę wystawić im dodatkowe zaświadczenia?
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka