comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-13
Jakie są zasady odbywania i rozliczania czasu pracy w delegacji?
W przypadku wyjazdów pracowników w delegację służbową najwięcej kłopotów sprawia pracodawcom rozliczanie czasu pracy. Wynika to głównie z braku precyzyjnych regulacji w tym zakresie w przepisach prawa pracy. Należy także pamiętać o innych odmiennych unormowaniach dotyczących podróży służbowych.
Podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Rozliczanie czasu pracy w podróży służbowej z uwagi na brak jednoznacznych unormowań opiera się głównie na orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Do czasu pracy wliczamy czas podróży odbywanej w godzinach pracy wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika oraz czas poza tymi godzinami, jeżeli pracownik wykonuje wtedy pracę na rzecz pracodawcy.
Jeżeli pracownik ma ustalony rozkład czasu pracy np. od 7.00 do 15.00 i w tym czasie czeka na pociąg lub czyta gazetę w podróży służbowej, to traktujemy to jako jego czas pracy. Podobnie jeśli podczas podróży służbowej, wykraczającej poza godziny pracy pracownika, będzie on przygotowywał sprawozdanie dla firmy. W takich przypadkach pracownik świadczy pracę wykonując polecenie służbowe, więc ten czas należy wliczyć do jego czasu pracy.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka