comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-04-28
Kiedy ZUS wszczyna egzekucję zaległych należności z tytułu składek?
Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płacą je niekiedy dopiero pod przymusem, czyli w trakcie egzekucji. Niektóre ze środków egzekucyjnych mogą być stosowane przez dyrektora oddziału ZUS w ramach tzw. egzekucji własnej.
Ujawnienie okoliczności, że płatnik nie wpłaca w terminie składek, może mieć miejsce w trakcie kontroli ZUS przeprowadzonej z urzędu lub na wniosek osób podlegających ubezpieczeniom, za które płatnik był zobowiązany je wpłacać. Porównanie kwot zadeklarowanych w składanych przez płatników składek deklaracjach z dokonanymi wpłatami pozwala na łatwe i szybkie ustalenie stanu zaległości.
Nie opłaciłem składek na ubezpieczenia za cały miesiąc. Otrzymałem decyzję, na podstawie której ZUS zobowiązał mnie do dodatkowej opłaty. Od czego zależy wysokość tej opłaty i czy mogę odwołać się od decyzji?
Dodatkowa opłata jest formą kary, która może być nałożona na płatnika za nieopłacenie składek lub opłacenie ich w zaniżonej wysokości. Wysokość wymierzonej kary może sięgać nawet 100% kwoty nieopłaconych składek. Decyzję o nałożeniu opłaty i jej wysokości podejmuje ZUS. Od decyzji w tej sprawie płatnik składek może odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka