Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-12-29

Pracownica w ciąży - jakie ograniczenia?

Stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. Nie można jej zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy delegować poza stałe miejsce zamieszkania bez jej zgody. Należy ją przenieść do innej pracy, jeśli dotychczas wykonywana praca jest wzbroniona kobietom w ciąży lub gdy przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do jej wykonywania.

Jednym z elementów ochrony jest znaczne ograniczenie możliwości rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z pracownicą w ciąży.
Wręczyłem pracownicy trzymiesięczne wypowiedzenie. Pod koniec biegu terminu wypowiedzenia przyniosła mi zaświadczenie, że jest w ciąży. Czy stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z upływem terminu wypowiedzenia (w chwili otrzymania pisma o wypowiedzeniu osoba ta nie była jeszcze w ciąży)?
Wręczone przed rozpoczęciem okresu ochronnego wypowiedzenie staje się nieskuteczne, jeżeli przed upływem okresu wypowiedzenia pracownica zajdzie w ciążę. Początkiem okresu ochronnego jest obiektywny stan ciąży, a nie moment przedstawienia pracodawcy odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Podkreślił to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 stycznia 1988 r., stwierdzając, że dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00