Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-13

Prowadzenie działalności socjalnej

Jednym z obowiązków przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników jest m.in. zaspokajanie ich potrzeb socjalnych, w miarę posiadanych środków i możliwości. O tym, która z form realizacji działalności socjalnej będzie dotyczyła danego pracodawcy, decyduje przede wszystkim stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia roku kalendarzowego. Podstawowym aktem prawnym regulującym tę kwestię jest ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, co oznacza, że nie należy brać pod uwagę liczby faktycznie pracujących osób według ewidencji personalnej, lecz ustalić, ile łącznie zajmują pełnych etatów.
Liczebność załogi nie ma jednak znaczenia dla pracodawców prowadzących działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, które zawsze muszą utworzyć fundusz.
Pozostali pracodawcy, mający 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą utworzyć fundusz do wysokości i na zasadach określonych w ustawie o zfśs lub wypłacać świadczenia urlopowe
Korzyści
Pracodawcy mogą, lecz nie muszą tworzyć funduszu socjalnego.
Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku rozpoczynają działalność, a są zobowiązani do utworzenia funduszu, dokonują odpisu dopiero od następnego roku kalendarzowego. Zasada ta nie dotyczy tych pracodawców, którzy przejęli zakład pracy razem z pracownikami objętymi układem zbiorowym pracy, zakładającym tworzenie funduszu, oraz pracodawców zobowiązanych ustawą do tworzenia funduszu, rozpoczynających działalność w wyniku komercjalizacji, przejęcia, podziału lub połączenia zakładu bądź jego części wraz z pracownikami. Ci pracodawcy tworzą fundusz od momentu rozpoczęcia działalności.
Rezygnacja z funduszu lub obniżenie odpisu
Pracodawcy (oczywiście z wyjątkiem podmiotów sektora publicznego) mają możliwość obniżenia odpisów, a nawet całkowitego odstąpienia zarówno od tworzenia funduszu, jak i wypłacania świadczeń urlopowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00