Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-06-13

Świadczenia rzeczowe - jak uniknąć obciążeń?

Osoby zatrudnione w ramach umów o pracę czy umów cywilnoprawnych często otrzymują od pracodawców, oprócz normalnego wynagrodzenia, różnego rodzaju dodatkowe świadczenia rzeczowe - częściowo odpłatne lub nieodpłatne. Korzystają też z oferowanych przez pracodawców usług. Jak wyceniać przekazane pracownikom świadczenia w naturze? Czy od każdego świadczenia opłaca się podatek i składki?

Często zdarza się, że pracodawca chce nagrodzić swoich podwładnych i zapewnia im różnego rodzaju dodatkowe świadczenia w naturze nieodpłatnie bądź częściowo odpłatnie. Popularnymi świadczeniami są np. polisy ubezpieczeniowe na życie, wczasy, wycieczki zagraniczne, udostępnienie samochodu służbowego, telefonu komórkowego, wynajęcie mieszkania czy oferowanie usług i towarów, wchodzących w zakres działalności pracodawcy, po cenach niższych od cen rynkowych.
Wartość takich prezentów, co do zasady, stanowi przychód, od którego należy odprowadzić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne. Wcześniej należy je wycenić, aby ustalić wartość świadczenia, a tym samym wielkość przychodu pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00