comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-08-16
OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO NA STANOWISKACH PRACY
Występowanie bezpiecznych warunków pracy na terenie zakładu oraz bezpieczne zachowania zatrudnionych osób w procesie pracy są wynikiem przyjętych norm, zasad, przepisów zarówno ogólnie obowiązujących, jak i wewnątrzzakładowych. W związku z tym w ramach integracji z Unią Europejską Polska stopniowo dostosowuje przepisy u nas obowiązujące do dyrektyw europejskich.
Dyrektywy te nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia oceny ryzyka zawodowego w tych dziedzinach, gdzie występuje zagrożenie dla człowieka i środowiska.
W Polsce po raz pierwszy użyto terminu „ryzyko” podczas nowelizacji Kodeksu pracy w 1991 r. Wtedy to w art. 215 zapisano, iż pracodawca jest obowiązany informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Zapis ten nie uległ zmianie w trakcie nowelizacji Kodeksu pracy w 1996 r., jak też dokonanej ostatnio. Zamieszczono go jedynie w innym artykule.
Obecnie art. 226 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right