comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-16
ŚWIADCZENIA Z TYTUŁU WYPADKÓW PRZY PRACY PO 1 STYCZNIA 2003 r.
Nowa ustawa wypadkowa obejmuje zakresem podmiotowym ubezpieczonych, czyli osoby fizyczne podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu, rozszerzając tym samym zakres poprzednio obowiązujących przepisów.
Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy zostały określone w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 ze zm.). Przepisy dotyczące tych świadczeń weszły w życie 1 stycznia 2003 r., stając się obecnie obowiązującym prawem w tym zakresie.
Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy nie zostały zasadniczo zmienione w stosunku do poprzednio obowiązujących przepisów, w tym ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.). W nowej ustawie ujęto sprawę świadczeń z tytułu wypadków przy pracy w sposób kompleksowy.
Ustawa z 12 czerwca 1975 r. regulowała kwestię jednorazowego odszkodowania z tytułu następstw wypadków przy pracy i chorób zawodowych przysługujących pracownikowi lub członkom jego rodziny, świadczeń wyrównawczych oraz odszkodowań za przedmioty utracone lub uszkodzone wskutek wypadku przy pracy.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka