Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-21

Jak uzyskać umorzenie, ulgę, zwolnienie, rozłożenie na raty

Żaden z podatników prowadzących działalność gospodarczą nie może uniknąć kontaktów z urzędami skarbowymi. Dlatego warto wiedzieć, jaka jest pozycja podatnika w postępowaniu podatkowym, jakie są jego prawa i w jaki sposób można je wyegzekwować. Opracowanie to przybliży regulacje dotyczące spraw najczęściej występujących w kontaktach z urzędem, poczynając od prośby o interpretację przepisów podatkowych, po wydawanie zaświadczeń o niezaleganiu z podatkiem.
Wobec szybko zmieniających się przepisów niejeden podatnik ma istotne problemy z właściwym rozliczaniem podatków. Problemy natury prawnej co do zastosowania właściwego przepisu czy też jego wykładni dotyczą nie tylko sfery podatkowej, ale również wszystkich innych gałęzi prawa. W tym kontekście istotnym udogodnieniem dla podatnika, przewidzianym w Ordynacji podatkowej, jest instytucja pisemnych zapytań do właściwego organu podatkowego.
Pisemne zapytanie podatnika
Na podstawie wymienionej regulacji podatnik ma prawo wystąpić do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
W szczególności instytucja zapytania skierowanego do organu podatkowego pozwala podatnikowi na zweryfikowanie własnego przekonania o obowiązujących przepisach z przekonaniami prezentowanymi przez urzędników. Podatnicy mogą wystąpić do organu podatkowego z zapytaniem w kilku sytuacjach. Z jednej strony podatnik może skierować stosowne pytanie do urzędu skarbowego, w przypadku gdy zamierza podjąć jakąś czynność i ma wątpliwości co do zasad jej opodatkowania. Podatnik może skierować takie zapytanie również , czyli gdy dokonał już jakiejś czynności i ma wątpliwości co do jej opodatkowania. W tym drugim przypadku podatnik jest jednak zdecydowanie bardziej narażony na konsekwencje zwłoki w załatwianiu sprawy przez urząd skarbowy czy np. wójta. Należy bowiem podkreślić, że nie zwalnia podatnika z obowiązku zapłacenia podatku okoliczność opóźnienia w wydawaniu interpretacji przez organ podatkowy. Co najwyżej opóźnienie w wydaniu interpretacji może stanowić podstawę do wystąpienia o odroczenie terminu zapłaty podatku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00