Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-03

Ustalenie, wypłata i dokumentowanie odprawy emerytalnej lub rentowej

Wypłata odprawy emerytalnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę budzi szereg wątpliwości pracodawców. Szczególnie trudne jest ustalenie uprawnień emerytalnych oraz związku między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.

Często pracodawcy uzależniają wypłatę odprawy od otrzymania decyzji ZUS przyznającej świadczenie. Nie jest to jednak praktyka poprawna.
Zgodnie z art. 921 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Z kolei warunki nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, zasady ustalania wysokości tych świadczeń oraz zasady ich wypłaty reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Warunki uprawniające do nabycia prawa do emerytury to ukończenie odpowiedniego wieku i posiadanie wymaganego okresu ubezpieczenia. Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi przechodzącemu zarówno na emeryturę tzw. powszechną, jak i na wcześniejszą emeryturę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00