comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-03
Korekta zeznania CIT-8
Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej obowiązujące od 1 stycznia 2003 r. wprowadziły nowe uregulowania dotyczące korekt deklaracji podatkowych. Nowe zasady korygowania deklaracji, do których należą też zeznania CIT-8, nakładają na podatników obowiązki określonego zachowania się w przypadku składania deklaracji korygujących, regulują warunki, których spełnienie umożliwia dokonanie korekty.
Ordynacja podatkowa, mająca w założeniu stanowić zbiór przepisów kodyfikujących prawo podatkowe, posługuje się uogólnionymi pojęciami odnoszącymi się do przepisów poszczególnych ustaw podatkowych. Zatem odnośnie do deklaracji, zgodnie z art. 3 pkt 5 Ordynacji za deklaracje uważa się również zeznania dotyczące podatku dochodowego, wykazy oraz informacje, do których składania są obowiązani, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.
Zeznanie CIT-8
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 27 ustawy regulującej ten podatek (dalej: updop), mają obowiązek złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym samym terminie wpłacić podatek należny lub różnicę między podatkiem należnym od zeznanego dochodu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Należy też pamiętać, że podatnicy, na których ciąży obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego, przekazują do urzędu skarbowego to sprawozdanie wraz (jeśli sprawozdanie podlega badaniu) z opinią i raportem badającego je biegłego rewidenta, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania. Spółki powinny ponadto dołączyć odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie jednostki.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie