Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Trwała utrata wartości aktywów

Trwała utrata wartości aktywów

W znowelizowanej ustawie o rachunkowości, która zawiera wiele nowych pojęć i uregulowań, pojawiła się definicja trwałej utraty wartości aktywów. Pojęcie to ze względu na swoją doniosłość w kontekście wyceny składników zaliczanych w ewidencji do aktywów jednostki zasługuje na szersze wyjaśnienie, z uwzględnieniem problemów, jakie zapewne pojawią się w przypadku stosowania w praktyce przepisów regulujących tę instytucję.

Działalnością gospodarczą jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa, prowadzona w celach zarobkowych. Z prowadzoną działalnością gospodarczą wiąże się stopniowe zużycie lub zmiana wartości aktywów trwałych.

W znowelizowanej ustawie o rachunkowości za aktywa uznaje się: (art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości). Tak sformułowane pojęcie aktywów kładzie nacisk na dwa aspekty. Po pierwsze, dla uznania składników majątkowych za aktywa wystarczy sprawowanie nad nimi kontroli (nie muszą być one już własnością jednostki) oraz – po drugie, muszą być źródłem korzyści ekonomicznych dla jednostki, co w konsekwencji determinuje jego zużycie w miarę upływu czasu. Zużycie to co do zasady wyrażone jest przez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, ale w przypadku szybszego niż zakładano spadku zdolności do generowania korzyści ekonomicznych, dany składnik może podlegać również odpisom aktualizującym, które powinny stanowić element wyceny aktywów na dzień bilansowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00