Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-02-01

Zwrot nadpłaconych składek

Ubezpieczenia społeczne

Zwrot nadpłaconych składek

Nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne to problem zarówno właścicieli firm, ich księgowych, kadrowców, jak i wreszcie samych pracowników. W interesie pracownika i pracodawcy leży takie postępowanie, aby ich pieniądze nie trafiły niepotrzebnie do ZUS. Sporo się trzeba bowiem natrudzić, złożyć sporo różnych dokumentów, żeby odzyskać te nadpłacone składki.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 z późn. zm.) roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, które określane jest w ustawie budżetowej albo w prowizorium budżetowym. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2001 r. wynosi 62 940 zł.

Od nadwyżki ponad tak ustaloną kwotę nie są pobierane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Innymi słowy, jeśli w danym miesiącu następuje przekroczenie górnej granicy rocznej podstawy wymiaru składek, wówczas płatnik zobowiązany jest obliczyć i przekazać składki emerytalne i rentowe jedynie od tej części podstawy wymiaru składek, która nie powoduje przekroczenia. Jeśli jednak płatnik popełni błąd i zostaną przez niego opłacone składki od nadwyżki ponad górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek, to podlegają one zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00