Artykuł
Jak rozliczać i opłacać dodatkowy urlop wypoczynkowy niepełnosprawnych
Jednym z obowiązków związanych z zatrudnianiem każdego pracownika jest prawidłowe udzielanie należnego mu urlopu wypoczynkowego i naliczanie wynagrodzenia za ten urlop. Gdy pracownik jest niepełnosprawny, konieczna jest również weryfikacja jego uprawnień do dodatkowego 10-dniowego urlopu. Taki urlop nie przysługuje każdemu niepełnosprawnemu pracownikowi i nie zawsze pracownik ma do niego prawo w pierwszym roku zatrudnienia. Problem z odbieraniem tego urlopu potęguje nowelizacja przepisów obowiązująca od 1 czerwca 2011 r., która zmieniła zasady uzyskiwania przez niepełnosprawnych ich uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dodatkowego urlopu.
Renata Majewska
specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń
Wszystkim pracownikom, w tym niepełnosprawnym (w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym), należy się urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni roboczych, a po 10 latach pracy - 26 dni roboczych. Limity te należy zmniejszać proporcjonalnie do niepełnego wymiaru czasu pracy, w jakim dana osoba pracuje, zaokrąglając niepełny dzień urlopu w górę. Zatem pracownik (również niepełnosprawny) zatrudniony na 2/3 etatu ma 14 dni (20 x 2/3 = 13,33) bądź 18 dni (26 x 2/3 = 17,33) urlopu wypoczynkowego rocznie. Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego, w wysokości 1/12 rocznego wymiaru, nabywa w roku kalendarzowym podjęcia pierwszej pracy, z upływem każdego miesiąca pracy. Urlopu wypoczynkowego należy udzielać pracownikom na dni pracy zgodnie z ich harmonogramami, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w dniu roboczym; jeden dzień urlopu równa się przy tym 8 godzinom pracy (art. 152 - art. 1542 Kodeksu pracy).
Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym albo znacznym mają jednak prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
WAŻNE
Dodatkowy urlop wypoczynkowy nie przysługuje pracownikom niepełnosprawnym w stopniu lekkim.
Niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym przysługuje prawo do urlopu dodatkowego:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right