Artykuł
Do końca marca 2011 r. trzeba wykorzystać zaległe urlopy wypoczynkowe
Edyta Wereszczyńska
ekspert ds. prawa pracy
Jak co roku, w pierwszym kwartale roku kalendarzowego pracodawcy zastanawiają się, w jaki sposób odnieść się do obowiązku wynikającego z Kodeksu pracy, a dotyczącego konieczności udzielenia urlopu zaległego pracownikowi do 31 marca roku następującego po roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.
PODSTAWA PRAWNA
w Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 14, art. 1671, art. 1672, art. 168, art. 282
Wiele publikacji dotyczących obowiązku udzielenia urlopu zazwyczaj w ogóle nie porusza tego zagadnienia, ograniczając się do stwierdzenia, że taki obowiązek istnieje. Tymczasem pracodawcy nie wiedzą, w jaki sposób poprawnie wypełnić ten obowiązek. Pojawiają się problemy, czy należy wysłać pracownika na urlop zaległy, tak jak wysyła się go na urlop w okresie wypowiedzenia, czy należy czekać na wniosek pracownika, co oznacza, że urlop zostaje z nim uzgodniony.
Udzielanie zaległego urlopu w praktyce
Niektórzy pracodawcy obawiają się, że organy kontrolne mogą zakwestionować ich działania, mimo że sami pracownicy często nie zgadzają się z takim postępowaniem PIP. Jednak wydaje się, że aby prawidłowo wypełnić obowiązek udzielania zaległego urlopu do końca marca danego roku, pracodawca powinien mieć prawo podjęcia decyzji w imieniu pracownika dotyczącej udzielenia mu zaległego urlopu w terminie przewidzianym w przepisie. Pracownik nie powinien protestować, ponieważ w razie ewentualnej kontroli PIP, to pracodawca poniesie odpowiedzialność za niewypełnienie obowiązku. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Sąd Najwyższy, który w wyroku z 24 stycznia 2004 r.(sygn.akt I PK 124/05) wyraził pogląd, że .
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right