Artykuł
Premia roczna i kwartalna w podstawie wymiaru zasiłku w ujęciu kompleksowym
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
Początek roku to czas wypłaty premii rocznych przysługujących za rok ubiegły, a także premii kwartalnych przysługujących za ostatni kwartał ubiegłego roku. Wypłata wskazanych składników wynagrodzenia niesie ze sobą szereg konsekwencji w zakresie uwzględniania ich w podstawach płacowych, m.in. w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i innych zasiłków. Praktycy naliczający wynagrodzenia i inne świadczenia związane z pracą niejednokrotnie napotykają trudności w zakresie obowiązków, jakie ciążą na nich w związku z uwzględnianiem poszczególnych premii w podstawach płacowych.
PODSTAWY PRAWNE
w Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) - art. 41 ust. 1, art. 42, zwana dalej ustawą zasiłkową
w Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 92
Premie kwartalne i roczne w podstawie wymiaru zasiłków
Premie kwartalne i roczne podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, jak również innych zasiłków pod warunkiem, że nie są one wypłacane pracownikowi za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Regulacja ta stanowi, iż przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
WAŻNE
Warunkiem uwzględniania premii kwartalnej czy rocznej w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego jest niewypłacanie jej w okresie pobierania zasiłku lub pomniejszanie jej wysokości za okres pobierania świadczeń chorobowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right