Rozliczanie umowy zlecenia zawartej z emerytem
Anna Maciejewska
specjalista ds. wynagrodzeń
Płatnik składek, który decyduje się zatrudnić emeryta na podstawie umowy zlecenia, powinien - analogicznie jak w przypadku zawarcia każdej innej umowy stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi - wywiązywać się z dodatkowych obowiązków informacyjnych wobec ZUS. Przede wszystkim musi poinformować organ wypłacający świadczenie o podjęciu przez emeryta działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz o wysokości przychodu, jaki z tego tytułu osoba ta będzie osiągać. Emerytem w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest osoba mająca ustalone prawo do emerytury.
PODSTAWY PRAWNE
w Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) - art. 103-104, art. 127
w Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)
w Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290 ze zm.)
Obowiązki zleceniodawcy zatrudniającego emeryta
Zleceniodawca zatrudniający emeryta, jak również osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, zobowiązani są poinformować ZUS o podjęciu każdego rodzaju działalności mającej wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.
Obowiązek ten nie zależy od tego, czy od przychodów uzyskiwanych przez emeryta są opłacane składki. Ważne jest, czy osiąga przychód z tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń.
Od poprawności zaświadczeń wystawianych niezwłocznie po zatrudnieniu tych osób uzależnione jest to, czy ZUS na bieżąco będzie wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.