Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-08-05

Opodatkowanie abonamentów medycznych dla pracowników

Małgorzata Rymarz

ekspert ds. podatków

Abonamenty medyczne - to hasło, które od kilku lat elektryzuje praktyków i teoretyków prawa podatkowego. Wydaje się, że gdy głos zabrał Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmioosobowym, sprawa ich podatkowej kwalifikacji znalazła wreszcie swój finał.

Niestety, podmioty najbardziej zainteresowane rozstrzygnięciem, tj.:

w pracodawcy finansujący tego rodzaju świadczenia oraz

w pracownicy, na rzecz których są one nabywane,

z pewnością nie będą usatysfakcjonowane jego treścią.

Z wyrażonego przez NSA poglądu wynika bowiem nie tylko konieczność bieżącego wykazywania abonamentów medycznych w przychodzie pracowników, ale również uiszczenia zaległego podatku dochodowego od dochodów pracowników, składek ZUS oraz odsetek od tych zaległości.

PODSTAWY PRAWNE

w Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) - art. 11, art. 12 ust. 1, art. 22 ust. 1, zwana dalej PDOF

w Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - art. 15 ust. 1, zwana dalej PDOP

Przedmiot sporu

Przez pojęcie "abonament" lub "pakiet medyczny", który powoduje powstanie przychodu pracownika, należy rozumieć nabywane przez pracodawcę na rzecz pracowników (a niekiedy również członków ich rodzin) prawo do dobrowolnego korzystania z oznaczonych usług medycznych, niewchodzących w zakres medycyny pracy. Istotne jest, że opłata za wykupienie owego pakietu pochodzi ze środków własnych pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00