Artykuł
System zadaniowego czasu pracy
Monika Frączek
specjalista ds. prawa pracy
Jeżeli pracownicy wykonują swoją pracę w ramach systemu zadaniowego czasu pracy, dział personalny firmy ma mniej obowiązków niż w przypadku pracowników zatrudnionych w innych systemach czasu pracy.
Dla pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy prowadzi się uproszczoną ewidencję czasu pracy. Nie ewidencjonuje się godzin pracy w poszczególnych dniach. Ich ewidencja czasu pracy obejmuje tylko okresy niewykonywania pracy, np. zwolnienia lekarskie, urlopy wypoczynkowe czy zwolnienia związane z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich, np. z 2 dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat. Dla osób zatrudnionych w tym systemie nie trzeba:
● sporządzać harmonogramów czasu pracy,
● co do zasady, rozliczać pracy nadliczbowej, gdyż przy prawidłowym stosowaniu tego systemu nie występują w nim godziny nadliczbowe.
PODSTAWA PRAWNA:
● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 129 § 1, art. 140, art. 149 § 2, art. 150
Kiedy można wprowadzić system zadaniowego czasu pracy?
Nie wszyscy pracownicy mogą pracować w tym systemie. System zadaniowego czasu pracy można stosować w przypadkach uzasadnionych:
● rodzajem pracy lub
● jej organizacją albo
● miejscem wykonywania pracy.
O tym, czy jest możliwe wprowadzenie zadaniowego czasu pracy, decyduje konkretna sytuacja. W przypadku niektórych zawodów system ten jest uzasadniony i przynosi korzyści obu stronom.
PRZYKŁAD
Firma zatrudnia informatyka programistę. Ponieważ dla pracodawcy istotne jest wykonanie przez niego konkretnego zadania, np. opracowanie odpowiedniego programu antywirusowego, informatyk ten może wykonywać swoją pracę w systemie zadaniowego czasu pracy. Przy czym może ją wykonywać w domu, np. w formie telepracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right