Artykuł
Jakie obowiązki mają pracodawcy i zleceniodawcy wobec komorników po zmianach
8 września 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Dla pracodawców/zleceniodawców zmienią się zasady postępowania egzekucyjnego w przypadku zbiegu egzekucji komorniczej i administracyjnej. Według nowych przepisów o organie właściwym będzie decydowała już sama ustawa, a nie sąd. Przy dokonywaniu nowych zajęć komornik będzie miał obowiązek pouczenia pracodawcy, jak należy zachować się w nowym stanie prawnym po stwierdzeniu zbiegu egzekucji. Jednak szczególnie na początku obowiązywania nowych przepisów może tych pouczeń zabraknąć. Warto więc wiedzieć, co pracodawcy/zleceniodawcy powinni zrobić w takiej sytuacji.
Tak jak dotychczas, również po wejściu w życie nowelizacji przepisów pracodawca, który zignoruje zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia pracownika, może zostać ukarany grzywną w maksymalnej wysokości 2000 zł, która może być ponawiana. Ponadto zatrudniający naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wierzyciela, która może być wyższa niż kwota zajętego wynagrodzenia.
Obowiązki pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego wynagrodzenia za pracę pracownika powstają w dniu, w którym pracodawca otrzyma od komornika pismo zawierające informację o zajęciu. Zawiadomienie od komornika jest jednocześnie wezwaniem pracodawcy do nieprzekazywania podwładnemu będącemu dłużnikiem żadnego wynagrodzenia za pracę, poza częścią wolną od zajęcia. Stanowi też dla pracodawcy informację, że nie wolno mu rozporządzać tym wynagrodzeniem w inny sposób. Bardzo podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia za pracę, odbywa się egzekucja należności przypadających zleceniobiorcom. W przypadku tych świadczeń spore odmienności dotyczą natomiast zakresu potrąceń, który zróżnicowany jest w zależności od tego czy wypłata z tej umowy ma charakter jednorazowy czy też periodyczny. Znaczenie ma w tym przypadku także to, czy wynagrodzenie umowy z cywilnoprawnej stanowi jedyne źródło utrzymania zleceniobiorcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right