Porada
Jak obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki podatkowej przy dochodach z różnych źródeł
Wypłacanie pracownikowi w jednym miesiącu należności z różnych źródeł może skutkować w pewnych okolicznościach problemami z właściwym obniżaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne do kwoty zaliczki podatkowej. Wynika to z różnej interpretacji przepisów dokonywanej przez ZUS i Sąd Najwyższy.
Zasadą jest, że w przypadku gdy składka zdrowotna obliczona przez płatnika (np. pracodawcę) jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wówczas należy ją obniżyć za poszczególne miesiące do wysokości tej zaliczki (art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Niestety, jak pokazuje praktyka, stosowanie przedstawionej reguły nastręcza zakładom pracy trudności w przypadkach, gdy pracownik otrzymuje w danym miesiącu dwa rodzaje świadczeń, z których oba są opodatkowane, lecz tylko jedno podlega oskładkowaniu. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. wtedy, gdy podwładny uzyskuje zarówno świadczenia ze stosunku pracy (np. pensję), jak i zasiłek z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłek chorobowy, opiekuńczy lub macierzyński).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right