Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-01

Jakie dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłków obowiązują w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. nastąpiły zmiany w dokumentowaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Obecnie wnioski, oświadczenia i zaświadczenia mogą być składane zarówno w formie papierowej, jak i w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikacyjnego certyfikatu lub profilu zaufanego e-PUAP.

Nowe rozporządzenie nie definiuje już druków niezbędnych do wypłaty zasiłków, takich jak: ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b, ZUS Z-15, ZUS Np.-7, lecz podaje zakres informacji, jakie powinny znaleźć się w zaświadczeniach płatnika składek. W praktyce płatnicy składek nadal mogą korzystać z dotychczasowych druków, gdyż zakres informacji w nich zawartych pokrywa się z zakresem informacji zawartych w załącznikach nowego rozporządzenia.

Podstawowe dokumenty stanowiące podstawę wypłaty zasiłku chorobowego lub opiekuńczego

Dokumentami niezbędnymi do wypłaty zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny są:

● zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA),
● wydruk zaświadczenia wystawionego w formie dokumentu elektronicznego (wydruk e-ZLA),
● zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, gdy wystawienie przez lekarza zaświadczenia w formie e-ZLA nie będzie możliwe, np. z uwagi na brak dostępu do Internetu (tzn. zaświadczenie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym),

W okresie przejściowym nie dłużej niż do końca 2017 r. będą funkcjonowały jeszcze stare zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wystawiane w formie papierowej na druku ZUS ZLA.

W przypadku powstania niezdolności do pracy orzeczonej za granicą lub z tytułu sprawowania opieki podczas pobytu za granicą obowiązuje przetłumaczone na język polski zaświadczenie lekarskie wystawione w zagranicznym zakładzie leczniczym lub przez zagranicznego lekarza zawierające:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00