Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-01-17

Elastyczny czas pracy a godziny nadliczbowe

Elastyczne formy organizacji czasu pracy są coraz bardziej powszechne. Odchodzenie od sztywnych ram w zakresie czasu pracy bywa korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ma bowiem możliwość optymalizowania organizacji pracy w kontekście zmiennego zapotrzebowania na pracę - pracownik lepsze organizowanie życia prywatnego. Mimo stosowania elastycznych rozwiązań czasu pracy, również w takim wypadku może wystąpić praca nadliczbowa.

1. Elastyczny czas pracy

Pojęciem "elastyczny czas pracy" nie posługuje się ani Kodeks pracy, ani żadne inne powszechnie obowiązujące źródło prawa pracy. Elastyczny czas pracy nie jest żadnym odrębnym systemem czasu pracy, tak jak np. system zadaniowego czasu pracy czy równoważny system czasu pracy.

Pojęcie "elastyczny czas pracy" można utożsamiać ze wszelkimi formami organizacji czasu pracy, odbiegającymi od tradycyjnej sztywnej formuły czasu pracy osadzonej w ramach doby i tygodnia. Elastycznym czasem pracy będzie zatem czas pracy tak ukształtowany lub możliwy do ukształtowania w ramach obowiązujących reguł, który stwarza możliwość dopasowania czasu pracy do potrzeb zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00