Porada
Jakie świadczenia przysługują nauczycielom w ramach pomocy socjalnej
Nauczycielom przysługują różne świadczenia socjalne. Dodatek mieszkaniowy i dodatek wiejski to świadczenia mające zachęcić nauczycieli do podejmowania pracy poza dużymi miastami. Jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie ma skłonić do podejmowania pierwszej pracy w szkole. Nauczycielom przysługuje także pomoc z zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych. Świadczenia te, choć mają wymiar finansowy, nie stanowią jednak składników wynagrodzenia.
Nauczycielom zatrudnionym na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców przysługują m.in.:
● prawo do mieszkania w miejscu pracy,
● dodatek mieszkaniowy,
● dodatek wiejski.
Prawo do lokalu mieszkalnego
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć, na terenie wsi lub w mieście liczącym poniżej 5 tysięcy mieszkańców, uprawniony jest do lokalu mieszkalnego (art. 54 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela). Zobowiązanymi do realizacji tego prawa są dyrektor i organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa).
Po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nauczyciel zachowuje prawo do zajmowania mieszkania. Prawo to służy także małżonkowi nauczyciela emeryta (rencisty, pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) oraz dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu i prowadzącym z nim wspólne gospodarstwo domowe.
Dodatek mieszkaniowy
Nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela oraz zatrudnionemu w wymiarze co najmniej 1/2 etatu, przysługuje dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość dodatku może być także zróżnicowana w zależności od miejscowości, w której nauczyciel jest zatrudniony (art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right