Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-03-02

Jak obliczyć wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Za czas dyżuru w zakładzie pracy pracownikowi udziela się czasu wolnego od pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania według stawki godzinowej lub miesięcznej bądź w razie braku wymienionego składnika - 60% wynagrodzenia.

Za dyżur pełniony w zakładzie pracy pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego, pracownik ma prawo do wynagrodzenia. Natomiast za czas dyżuru pełnionego w domu pracownikowi nie przysługuje ani czas wolny, ani wynagrodzenie. Dopiero gdy podczas jego trwania pracownik wykonywał pracę, pracodawca wlicza czas przepracowany do czasu pracy i wypłaca dyżurującemu oprócz normalnego wynagrodzenia również dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1515 ustawy - Kodeks pracy).

Za czas dyżuru pełnionego w zakładzie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

A zatem ustalenie wynagrodzenia za czas dyżuru zależy od kilku parametrów:

● miejsca pełnienia dyżuru,

● czy za dyżur został udzielony czas wolny,

● czy podczas dyżuru była świadczona praca,

● charakteru elementów składowych pensji pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00