Porada
Do jakich polskich pracowników stosować wynagrodzenie minimalne obowiązujące w Niemczech
Od 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej. Jej postanowienia obejmują co do zasady wszystkich pracowników (także polskich) wykonujących pracę na terenie Niemiec. Wyjątkiem są osoby wykonujące przejazdy tranzytowe przez Niemcy oraz niektóre grupy zawodowe, dla których zostały przewidziane okresy przejściowe mające potrwać do 31 grudnia 2016 r.
Obowiązująca od 1 stycznia 2015 r. niemiecka ustawa o płacy minimalnej (Mindeslohngesetz, w skrócie: MiLoG) wywołuje wiele kontrowersji. Na wniosek złożony m.in. przez Polskę Komisja Europejska sprawdzi, czy jej regulacje są zgodne z prawem unijnym.
Wprowadzenie płacy minimalnej
Wprowadzone z początkiem 2015 r. przepisy ustanowiły u naszych zachodnich sąsiadów gwarantowane minimalne wynagrodzenie wynoszące 8,50 euro brutto za godzinę. Przed wejściem w życie nowych rozwiązań stawki minimalnej płacy w Niemczech obejmowały jedynie poszczególne branże i były renegocjowane zwykle co kilkanaście miesięcy. Ustalano je w drodze porozumień branżowych związków zawodowych i organizacji pracodawców, a następnie ogłaszano oficjalnie przez niemieckie ministerstwo pracy. Zazwyczaj ich wysokość różni się od siebie w zależności od regionu (w zachodnich landach są one dość często wyższe).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right