Porada
Jak prawidłowo organizować pracę w styczniu 2015 r. - 5 praktycznych problemów
Planowanie rozkładów na przełomie roku to dla wielu pracodawców kolejne zderzenie z niejasnymi przepisami regulującymi czas pracy. Poniżej wyjaśniono kwestie związane m.in. z odbiorem dnia wolnego za święto w sytuacji, gdy pracownik w dniu świątecznym nie pozostawał w zatrudnieniu, z przypisywaniem pracy nocnej na przełomie roku do odpowiedniej zmiany oraz z planowaniem pracy niepełnoetatowego pracownika zatrudnionego w stałych dniach tygodnia.
W styczniu 2015 r. świętami ustawowo wolnymi są: 1 stycznia - Nowy Rok (czwartek) oraz 6 stycznia - Święto Trzech Króli (wtorek). Praca w ustawowo wolne święta oraz niedziele jest co do zasady zabroniona. Tak więc wskazane dni powinny być wolne od pracy.
Problem 1. Zakaz pracy w święta a usługi transgraniczne
W przepisach prawa pracy wprowadzono jednak wiele wyjątków od ogólnego zakazu pracy niedzielno-świątecznej. Katalog tych wyjątków został zawarty w art. 15110 ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Wśród nich wymieniono m.in. udział w akcji ratowniczej (w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii), pracę zmianową, wykonywanie niezbędnych remontów, prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Warto zwrócić uwagę na wyjątek dotyczący pracowników zatrudnionych przy usługach realizowanych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych (np. gdy usługa jest realizowana poprzez wymianę danych za pośrednictwem wspólnego serwera oraz przy użyciu poczty elektronicznej). Warunkiem dopuszczalności pracy w niedziele i święta jest, aby te konkretne dni, w których pracownik świadczy pracę, były też dniami pracy u odbiorcy usługi (z reguły mającego siedzibę w państwie, gdzie obowiązuje inny kalendarz świąt lub dni wolnych od pracy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right