Artykuł
Ustalanie dodatku za pracę w nocy
Każdemu pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje z tego tytułu dodatek do wynagrodzenia. Wynosi on 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą godzinę pracy w nocy. Pracownik, który stale wykonuje pracę w porze nocnej poza zakładem pracy, może otrzymać ryczałt zamiast dodatku za pracę w nocy.
Pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy 21.00 a 7.00.
Za pracę w porze nocnej przysługuje pracownikowi dodatek do wynagrodzenia. Wynosi on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 151 § 1 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Pracodawca w przepisach zakładowych regulujących kwestie wynagrodzeń może zagwarantować pracownikom wyższe stawki tego dodatku, liczone jako wyższy procent stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia lub jako ustalony procent stawki godzinowej pracownika. Niedopuszczalne jest jednak obniżenie dodatku poniżej ustawowej wysokości lub też całkowite pozbawienie pracowników prawa do niego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right