Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Poświadczenie prawa do opieki zdrowotnej - karta EKUZ

Osoba ubezpieczona (pracownik, zleceniobiorca), a także członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych, są uprawnieni do opieki zdrowotnej. W celu skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w innym kraju niezbędne jest poświadczenie ubezpieczenia, tj. wyrobienie w oddziale NFZ karty EKUZ. Karta umożliwi skorzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (dalej: EKUZ) jest osobistą kartą imienną wystawioną na nazwisko jej posiadacza. Można z niej korzystać we wszystkich przypadkach pobytu czasowego, podczas którego ubezpieczony potrzebuje świadczeń rzeczowych, niezależnie od celu pobytu (może mieć charakter turystyczny, zawodowy czy naukowy). EKUZ uprawnia do leczenia w innym państwie członkowskim UE lub EFTA, na takich samych zasadach jak obywatele tego państwa (dotyczy to jedynie publicznej opieki zdrowotnej).

Natomiast EKUZ nie uprawnia do:

● korzystania z prywatnej służby zdrowia w innych krajach UE/EFTA,

● uzyskania planowego leczenia lub zabiegu medycznego w innym państwie członkowskim.

Należy pamiętać, że karta EKUZ jest wydawana tylko osobom ubezpieczonym w NFZ. Karta EKUZ zachowuje ważność do momentu w niej określonego jako data końcowa ważności karty, chyba że w czasie, w którym była ważna, dana osoba utraci status osoby ubezpieczonej w NFZ. EKUZ traci ważność w tym samym dniu, co utrata statusu osoby ubezpieczonej w NFZ.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00