Rozliczanie wynagrodzenia osób zastępujących pracowników w czasie urlopu wypoczynkowego
Skutki finansowe zastępstw pracowników w sezonie urlopowym mogą zależeć od tego, czy pracodawca organizuje pracę z wykorzystaniem już zatrudnionych pracowników, czy zatrudnia w tym celu nowe osoby. Pracodawca może bezkosztowo powierzyć obowiązki nieobecnego innemu pracownikowi. Może także zawrzeć z zastępcą umowę cywilnoprawną lub umowę o pracę - co spowoduje konieczność wypłaty wynagrodzenia. Podobnie będzie w razie korzystania z pracowników tymczasowych.
Nieobecność pracownika z powodu urlopu wypoczynkowego zwykle wymaga zorganizowania jego zastępstwa. W zależności od wybranego przez pracodawcę sposobu zastępstwa różne są konsekwencje finansowe.
Powierzenie obowiązków nieobecnego pracownika
Najprostszym sposobem na zastępstwo pracownika korzystającego z urlopu jest polecenie innemu pracownikowi, aby przejął jego obowiązki na czas nieobecności (takie polecenie nie może być niezgodne z umową o pracę). Zmiana zakresu czynności nie powoduje konsekwencji finansowych. Pracownik zastępujący nieobecnego kolegę nadal będzie otrzymywać dotychczasowe wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę. Pracodawca, który bez pisemnej zgody podwładnego powierza mu dodatkowe czynności, niewynikające z umowy o pracę, w razie sporu może być jednak zmuszony do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia (wyrok SN z 11 lutego 2010 r., I PK 185/09, niepubl., patrz: www.ekspert3.inforlex.pl).