Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-31

Różnicowanie wynagrodzeń pracowników czasami jest dozwolone

Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Nie oznacza to jednak, że różnicowanie wynagrodzeń jest niemożliwe. Musi opierać się ono na obiektywnych kryteriach, np. różnym zakresie odpowiedzialności służbowej pracownika, jego doświadczeniu zawodowym czy stopniu zaangażowania i efektywności pracy.

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie zatrudnionych osób w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z określonych przyczyn. Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 113 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Rozwinięciem i uszczegółowieniem tego ogólnego zakazu dyskryminacji jest m.in. wskazana w art. 183c k.p. zasada jednakowego wynagrodzenia pracowników.

Jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę

Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Pojęcie "prace o jednakowej wartości" należy rozumieć jako prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także o porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku (art. 18 § 3 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00