Artykuł
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku dla pracowników i zleceniobiorców
Ustalając podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczeń społecznych dla pracownika i zleceniobiorcy, płatnik musi zwracać uwagę na różnice wynikające z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku dla zleceniobiorców nie należy uwzględniać minimalnej podstawy wymiaru zasiłku, a także nie mają zastosowania zasady dotyczące uzupełniania podstawy wymiaru zasiłku.
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi co do zasady:
● przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy lub
● odpowiednio przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanych 12 miesięcy.
Wynagrodzenie, o którym mowa, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku przychód pracownika należy pomniejszyć o składki finansowane przez pracownika, tj. o 13,71% (lub niższy procent, jeżeli doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek).
W przypadku zleceniobiorcy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Natomiast jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right