Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-04-12

Rozliczanie świadczeń niepieniężnych dla pracowników

Pracodawcy często oferują pracownikom różnego rodzaju dodatkowe świadczenia, takie jak umożliwienie korzystania z samochodu służbowego czy telefonu komórkowego. Udostępnienie przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi przychód pracownika. Aby ustalić wartość świadczenia, pracodawca powinien przyjąć ceny stosowane przez innych przedsiębiorców, np. stawki obowiązujące w wypożyczalniach samochodów.

Pracodawcy często oferują pracownikom różnego rodzaju dodatkowe świadczenia nieodpłatne bądź odpłatne częściowo lub ponoszone za pracownika. Popularne są np. polisy ubezpieczeniowe na życie, udostępnienie samochodu służbowego, telefonu komórkowego, pakiety na usługi medyczne czy oferowanie usług lub towarów wchodzących w zakres działalności pracodawcy po cenach niższych od cen rynkowych.

Zasadą jest, że wszelkiego rodzaju świadczenia w formie rzeczowej lub w postaci usług, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy, są jego przychodem ze stosunku pracy, od którego co do zasady potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, a także składki na ZUS.

Wycena świadczeń niepieniężnych

Aby ustalić wartość świadczenia niepieniężnego, niezbędna jest jego wycena. Zasady, według których dokonuje się wyceny, określa art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o pdof).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00