Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-29

Prawidłowe zlecanie pracownikom pracy w nadgodzinach

Kontrola nadgodzin, zwłaszcza w firmach o rozbudowanej strukturze, nie może odbywać się bez udziału bezpośrednich przełożonych. Bezpośredni przełożony jest najczęściej osobą, która wydaje polecenia pracy w godzinach nadliczbowych oraz decyduje o formie rekompensaty. Pracodawca powinien więc zadbać, żeby przełożeni prawidłowo zlecali pracownikom pracę w nadgodzinach, tak aby uniknąć niezasadnych roszczeń pracowników o wypłatę za nie świadczeń.

Przełożeni muszą prawidłowo organizować pracę pracowników, w tym polecać i kontrolować pracę w godzinach nadliczbowych. Powinni również mieć świadomość swojej odpowiedzialności prawnej za naruszanie przepisów o czasie pracy i ewentualnych skutkach dla pracodawcy w razie przegranego procesu sądowego o nadgodziny, które wypracował pracownik.

Nadgodziny powstają najczęściej wskutek:

● polecenia przełożonego, wówczas praca w nadgodzinach może być pod kontrolą pracodawcy,

● milczącej zgody przełożonego lub braku wiedzy o pracy w nadgodzinach, wówczas kontrola jest mniejsza (lub jej nie ma).

Praca w godzinach nadliczbowych w wyniku polecenia służbowego

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest stosowanie się do poleceń przełożonych (art. 100 § 1 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Pracownik powinien więc zastosować się również do polecenia bezpośredniego przełożonego dotyczącego pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak polecenie pracy w nadgodzinach nie może być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00