Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-15

Pracodawca może zmienić warunki pracy pracowników chronionych

Pracodawca musi stosować się do ograniczeń w zakresie modyfikacji warunków zatrudnienia osób szczególnie chronionych. Zmiana warunków zatrudnienia dla tych pracowników jest w niektórych przypadkach dopuszczalna, ale nie może być ukrytym sposobem na rozstanie się z tymi osobami, np. poprzez zaproponowanie im warunków zatrudnienia poniżej ich kwalifikacji.

Katalog osób chronionych w stosunkach pracy (z różnych powodów) jest szeroki. Różny jest też zakres przysługującej ochrony. W firmach najczęściej spotykamy się z ochroną pracowników w związku z:

● ciążą,

● korzystaniem z urlopów macierzyńskich, na warunkach urlopów macierzyńskich, urlopów dodatkowych, rodzicielskich, ojcowskich,

● urlopami wychowawczymi,

● tzw. wiekiem przedemerytalnym,

● działalnością związkową.

Gorsze zasady wynagradzania

Postanowienia układu zbiorowego pracy mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu (art. 241 § 2 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Na podstawie art. 77 § 5 k.p. zasadę tę stosuje się odpowiednio do regulaminu wynagradzania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00