Stosowanie elastycznego czasu pracy dla pracowników sfery budżetowej
W ubiegłym roku uelastycznione zostały zasady dotyczące czasu pracy. Korzystać z nich mogą również pracodawcy, których pracownicy podlegają przepisom o czasie pracy zawartym w Kodeksie pracy lub w innych ustawach, które jednak w związku z niepełną regulacją w tym zakresie odwołują się do Kodeksu pracy, np. pracownicy samorządowi.
Stosowanie elastycznych przepisów o czasie pracy nie będzie możliwe w stosunku do tych grup pracowników, dla których przepisy szczególne regulują kompleksowo zagadnienia czasu pracy. W przypadku niektórych pracowników sfery budżetowej nowe rozwiązania będą mogły być stosowane, ale w niepełnym zakresie. Zależy to od szczegółowości regulacji zawartych w przepisach danej grupy zawodowej.
Nauczyciele według starych zasad
Obowiązujące od 23 sierpnia 2013 r. przepisy nowelizujące ustawę z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), wprowadzające zmiany w czasie pracy, nie mają wpływu na pracowników podlegających Karcie Nauczyciela. Wynika to z tego, że przepisy te w sposób kompleksowy regulują zagadnienia czasu pracy tych grup pracowników i nie odwołują się w sprawach nieuregulowanych do przepisów Kodeksu pracy. Dlatego nauczyciele nie mogą być zatrudniani np. w ruchomym systemie czasu pracy czy w 12-miesięcznych okresach rozliczeniowych.
Nauczyciele nie mogą być zatrudniani w wydłużonym 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Nowe przepisy o czasie pracy dopuszczalne w urzędach
Nowelizacja przepisów o czasie pracy może mieć zastosowanie w pracy zarówno urzędów państwowych, jak i samorządowych. Możliwość uelastycznienia czasu pracy np. pracowników ZUS, urzędów skarbowych czy urzędników gminnych, powiatowych i wojewódzkich niewątpliwie może przyczynić się do większej dostępności urzędów dla obywateli. Jego wprowadzenie w urzędzie będzie niewątpliwie korzystne dla osób załatwiających sprawy urzędowe, jednak dla samych urzędników niesie większe obciążenia związane z możliwością elastycznego kształtowania ich czasu pracy.