Dyscyplinowanie pracowników - procedura nakładania kar porządkowych
Za jedno przewinienie pracodawca może ukarać pracownika tylko jedną karą przewidzianą w Kodeksie pracy. Nie może stosować sankcji niewymienionych w jego przepisach. Przed ukaraniem musi wysłuchać pracownika i powinien ustosunkować się do wniesionego przez niego sprzeciwu. Jeżeli w terminie 14 dni nie odrzuci sprzeciwu podwładnego, będzie uznane, że przyjął zarzuty pracownika. Pracodawca musi też przestrzegać terminów, w jakich możliwe jest ukaranie pracownika.
Kwestie stosowania wobec pracowników kar porządkowych, jak również możliwości odwołania się pracowników w tym zakresie szczegółowo regulują przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Nie mogą być one zmieniane na niekorzyść pracownika w drodze postanowień umów o pracę bądź uregulowań wewnątrzzakładowych. Pracodawca ma jednak obowiązek wskazania w przepisach regulaminu pracy kar porządkowych, jakie na podstawie Kodeksu pracy mogą być stosowane wobec pracowników.
Kto wymierza karę
Podmiotem wyłącznie uprawnionym do stosowania wobec pracowników kar porządkowych jest pracodawca. To on każdorazowo musi podjąć decyzję o tym, czy określone zachowanie pracownika będzie ukarane, jak również, jakiego rodzaju karę można wymierzyć pracownikowi.
Pracodawca może upoważnić inną osobę do nakładania kar na podwładnych.
Nie ma jednak przeszkód, aby w związku ze strukturą organizacyjną zakładu pracy pracodawca upoważnił do stosowania kar porządkowych np. kierowników wydzielonych terenowych jednostek organizacyjnych. Kwestia ta powinna być uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych. Pracodawca może również indywidualnie upoważnić określone osoby do stosowania wobec pracowników kar porządkowych, tak jak upoważnia ich np. do zawierania w jego imieniu umów o pracę.
Za co można karać
Zastosowanie kary porządkowej może nastąpić w sytuacji dopuszczenia się przez pracownika zachowania naruszającego jego obowiązki, wynikające z pozostawania w stosunku pracy. Pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności porządkowej w 2 przypadkach: