Artykuł
Jakie są konsekwencje wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r.
Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wzrośnie do poziomu 1680 zł brutto miesięcznie. Dla osób w pierwszym roku pracy minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 80% tej kwoty, czyli 1344 zł brutto miesięcznie. Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wiele wskaźników i stawek, m.in. na dodatek za pracę w nocy, minimalną podstawę zasiłku czy wartość maksymalnej odprawy z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Minimalne wynagrodzenie jest kwotą brutto i dotyczy pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na pełnym etacie jest ustalana proporcjonalnie do liczby godzin pracy przypadających w danym miesiącu, biorąc pod uwagę wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń w 2014 r.
Jedną z konsekwencji corocznego wzrostu minimalnego wynagrodzenia jest zmiana wysokości kwot wolnych od obowiązkowych i dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Kwota wolna stanowi odpowiedni odsetek minimalnej płacy netto. Jest to jeden z dwóch limitów, jakie musi stosować pracodawca przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Jest to minimalna kwota, którą co miesiąc należy pozostawić pracownikowi - dłużnikowi. Wysokość kwoty wolnej zależy w konkretnym przypadku od kilku czynników, tj. od:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right